Cilt Tipim Ne ?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on skype
Cilt Tipim Ne ?

Cilt tipimizi belirlemek bazen kafa karıştırıcı olabilir. Özellikle de çok gözenekli bir burun ve alnınız olsa da, cildiniz yıkandıktan sonra yanaklarınız susuz ve gergin hissediyorsanız, cilt tipi belirlemek ciddi bir sorun haline gelebilir.

Cilt Tipinizi Belirlemek

Cildimiz oldukça büyük bir organ; hatta en büyüğü! Bu nedenle de sırtınızda veya yanağınızdaki birkaç sivilceden ötürü tüm cilt ürünlerinizi tamamen yağlı ciltlere yönelik seçmeniz gerekmez. Farklı bölgelere farklı yaklaşım sunmalısınız.

Cilt tipini belirlemenin en kolay yolu ‘yalın-çıplak yüz metodu’dur. Sadece narin bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayıp, kurulayıp, yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ayna karşısına geçip burun, çene, alın ve yanak bölgenizi inceleyin. Burun ve alındaki bir miktar parıltı cildinizin normalden öte olmadığını gösterecektir; fakat eğer çene ve yanak bölgelerinizde aşırı bir parıltı varsa bu biraz da akneli cilde meyilli olduğunuzu gösterir.

Bunun yanısıra cildiniz gergin ve kızarıklı bir görüntü sergiliyorsa; kuru veya hassas cilt yapısına sahip olabilirsiniz.

Cilt Tipiniz İçin Doğru Ürünü Belirlemek

Akneli /Lekeli Ciltler : Eğer cildinizde aşırı bir yağlanma hissediyorsanız, en başta temizleyicinizi doğru seçmeniz gerekir ve günde iki defa çok yıpratmayan ve kurutmayan bir seçim yapmalısınız. ‘Lemon Sorbet’ bu iş için biçilmiş kaftan. Haftada iki kere cildinizi detokslayıcı bir peeling ve maskeyi de rutininize ekleyebilirsiniz. ‘Green Mask’ ciltteki yağı dengelerken; ‘Jade Elixir’ cildinizin pH dengesini koruyarak ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır.

Hassas ve Kızarık Ciltler : Eğer sıktığınız bir parfüm cildinize ateş bastırıyorsa yeterince hassas veya yüzünüzü yıkadığınızda, egzersiz yaptığınızda suratınız pancar kırmızısına dönüyorsa da yeterince Kızarmaya meyilli bir cilt tipiniz vardır. İçerisindeki yatıştırıcı doğal aktifler sayesinde ‘Gold Forest’ kurtarıcınız olabilir.

Kuru Ciltler : Eğer cildiniz her yıkadığınızda veya duştan çıktığınızda aşırı gergin kalıyorsa kuru cilt tipine sahipsinizdir. Bunun için cildin hem su hem de yağ açısından dengelenmesi lazım; yani bir krem formunda olan ‘Marble’ doğru seçim olacaktır. Kuru ciltler hemen göz çevresinde de çizgilerle kendini belli edeceğinden; o bölgeyi de es geçmemelisiniz. ‘Hack the Time’ göz çevreniz için ideal olur.

Donuk / Cansız Ciltler : Eğer cildinize bir allık sürmeden evden çıktığınızda kendiniz hayalet görünümlü hissediyorsanız maalesef donuk bir cilt yapısına sahipsinizdir. Cildin ışıltısını kazandırmak için kesinlikle ‘Glow Set ‘denenebilir.

Tabii ki cildimizin de kendine ait bir biodinamiği bulunuyor ve mevsimsel şartlara, hormonlarımıza göre değişkenlik gösterebiliyor. Sadece, biraz kendimize vakit ayırıp cilt ihtiyacımızı belirledikten sonra her şey çok kolay olacaktır.

Cildinizin asıl ihtiyacını belirledikten sonra size uygun olan hayvan dostu(cruelty free), bitkisel, doğal veya organik bir markaya yönelerek…

 

Gerçek ışıltınızı dışarıya yansıtabilirsiniz.