Etkili Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on skype
Etkili Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı
Cildimiz, en göz önünde olan ve bakım isteyen organımız olabilir fakat cildimizi güzelleştirmek için tonlarca para parayı cilt bakım ürünlerine dökmemiz gerekmez. Cildimiz, özellikle sentetik olup da yararından çok zarar verecek ürünlere ihtiyaç hiç duymaz. Doğal içerikli ürünler cildimizin doğasıyla uyum içerisinde olup ihtiyacımız olanı fazlasıyla verir.
  • Her ürüne Değil etkili Ürüne Yönelin.
  • Cilt bakım ürünlerinizi hafif nemli cilde uygulayın ki ciltte emilimleri daha etkili olsun.
  • Cilt ürünlerinizi sürerken ince kıvamlıdan(su, akışkan serumlar) daha yoğun kıvamlı(krem, balm, yağ içerikli) olanlara doğru sıralayın.

ETKİLİ CİLT BAKIM RUTİNİ İÇİN

Temizleyici: Cilt bakımının ilk adımı temizlemektir. Cildinizi gün içerisinde alınmış kirden ve tozdan arındırır, makyajı temizler. Doğal temizleyiciler cildin pH dengesini koruyup, ciltteki sebumu dengelemeye yardımcı olurlar. Sabah uyandığımızda ve akşam yatmadan önce ilk işimiz cilt temizliği olmalı. Sabah tek bir temizleyici yeterli iken; akşamları yoğun makyaj ve tozdan arındırmak için çift temizleme önerilir. Bunun için öncelikle yıkamalı bir temizleyici, ardından kalan kiri arındırmak için yağ bazlı veya su bazlı bir temizleyiciyi tercih edebilirsiniz.

Tonik / elixir: Cilt temizliği sırasında kullanılan musluk suyu alkali (yüksek pH) olması ve cildimizin pH seviyesinin daha asidik olması nedeniyle her yıkama sonrası cildinizi mutlaka tonik veya elixir (yoğun aktif içerikli tonik) ile dengeleyin. Elixir’ler cildi yoğun içerikleriyle hem tedavi ederler hem de sonrasında sürülecek krem veya serumlar için harika bir zemin hazırlarlar.

Serum: Cilt tonikle hafif nemli iken uygulanır böylece açık gözeneklerden daha etkili emilim sağlanır. Serumlar jel kıvamlı  veya yağ bazlı olabilirler. Yoğun antioksidan içerikleriyle cildin ihtiyacına göre (leke giderme, kırışıklık karşıtı, kızarıklık, akne giderici ..gibi) belirlenirler ve rutininizin tedavi edici basamağıdır.

Yağlar: Yağlar cildimizin tamamıyla ihtiyaç duyduğu çokça vitamin ve mineral desteğini özlerinde bulundururlar. Tabii kullanılan yağların saf, soğuk sıkım olması içerdikleri maddelerin etkinliğini arttıran en önemli unsurdur. Tercihen serum sonrası uygulanabilirler.

Kremler: Kremler yağ ve su karışımı olup cilt bariyerini destekleyicidir. Nemlendirmede önemli olup cildi dış etkenlere karşı koruyucudurlar. Serum sonrasında sabah ve akşam uygulanırlar.

Göz Kremi: Güzelliğinizi yansıtan en etkili organlardan olan gözler ve çevresi ciltteki kolajenin geçen zamanla azalması ve yapılan mimiklerin de çokça yer etmesi nedeniyle biraz fazla özen isterler. Gece ve gündüz dahil olmak üzere göz kreminizi rutininizin baş köşesine koyun ve kırışıklıkların önüne geçin. Göz çevresindeki sıkça karşılaşılan ödem dolayısıyla şişliklerin ve oluşan koyu halkaların da önüne düzenli göz kremi kullanımı ile geçebilirsiniz.

Balmlar: Balmlar su içermez ve cildi yoğun olarak beslerler. Kreme alternatif olarak kullanılabildiği gibi maske ve temizleyici rolü de üstlenebilen, cilt için ‘İsviçre çakısı’ niteliğinde çok amaçlı ürünlerdir. Cildinizin birçok ihtiyacını gidermek için bir balm bulundurabilirsiniz elinizin altında. Balmlar kremden daha az miktarda kullanılıp elinizde ılıttıktan sonra tüm yüz veya vücuda sürülebilen uzun süre gidebilen ürünlerdir.

Cilt temizliğinde kullanmak için gece yatmadan, makyajlı cildinizin üzerine elinizde ılıttığınız fındık kadar ürünü tüm yüzünüze ovalayarak yedirip, daha sonra ılık suda ıslatılmış yüz havlusuyla cildinizi arındırabilirsiniz. Bazen bayanların çokça ürün kullanmaya üşendiği zamanlar için bu şekilde tek kullanımıyla hem cildinizi temizler hem de nemlendirip bakımını yapmış olursunuz.

Cildin kuru, donuk, canlanmaya ihtiyaç duyduğu zamanlar için ise temiz cilde sürülen ‘balm’ 15-20 dakika bekletme sonrası, ufak bir pamuk yardımıyla fazlası alınarak cilde ışıltısını kazandırmaya yeterli olur.

Maskeler: Cildinizin ışıltısı için maskeleri sevin. Rutininizde haftada bir veya iki kere kullanılarak, cildinizin ihtiyaç duyduğu elastikiyeti sağladığı gibi yoğun şekilde tedavi ederler.

Peeling: Ciltte biriken ölü derilerden arınmak için haftada bir veya iki kere cildinizi minik partiküller içeren toz maskeler veya yağ krem formunda peelingler kullanın.

Toz Maskeler aynı oranda (bir tatlı kaşığı kadar) maske ve su veya elixir karışımı ile bir kasede kıvamlaştırılıp, tüm yüze (göz çevresi hariç) uygulanıp 15-20 dakika bekletilir. İyice kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayarak veya ıslatılmış yüz havlusu ile arındırılarak temizlenirler. Cildiniz derine işlemiş toz, kir ve yağ fazlasından arındırılarak nefes alırlar. Toz maske sonrası açılan gözenekleri rahatlatmak ve beslemek için mutlaka elixir/tonik kullanımı ve nemlendirici önerilir.

Cildinizi güzelleştirmenin en önemli adımı ise kendinizi sevmekle başlar

Asıl güzelliğin içeriden dışarıya yansıdığını göz önünde bulundurmalı ve bunun için sağlıklı besinler tüketip biraz kendinize vakit ayırarak cilt oksijenini arttıracak yoga, doğada yürüyüş gibi aktiviteleri ve anda kalmanın keyfini arttıracak meditasyonları da hayatınıza katabilirsiniz.

Işıltınız daim olsun…