Stresin Ciltte Etkileri

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on skype

Hepimizin bildiği gibi stres, tüm bedenimizde gerek fiziksel gerekse de mental olarak olumsuz etkiler yaratıyor. Fakat gözden kaçırılan bir konu da stresin cilt üzerindeki etkileri!

CİLDİ ETKİLEYEN STRES TÜRLERİ

Cildimizin nazik yapısını etkileyen ve zayıflatan çeşitli dış etkenler var. Güneş ışınları, hava kirliliği, ekrandan yansıyan mavi ışık, hava değişimleri ve agresif cilt bakım ürünleri kullanmak bunlardan bazıları sayılabilir. Diğer taraftan ise, hormonal dengesizlikler, hastalık, zayıf beslenme, az uyku, çeşitli ilaç kullanımı ve stres etkileri epidermis üzerinde olumsuz etkilere sahip olur.

Stresin Ciltte Etkileri

EPIDERMAL STRES

Stresin işaretleri sadece zihinsel olarak değil bedenimizde, cildimizde, saçımızda ve tırnaklarda da görülebilir. Stres ayrıca ciltte bulunan sedef ve egzema türü hastalıkları daha da kötüleştirebilir veya yeni olumsuz görünümlü hastalıklara davet verebilir cildimizde. Neden mi? Çünkü stres, bedenin kendi koruma mekanizması olarak ürettiği kortizol seviyesini, enflamasyon yaratarak arttırabilir. Ve bu hormonun yüksek seviyelerde bulunması bedenin immun sistemini zayıflatarak, ciltte de olumsuz etkilere neden olur.

BELİRTİLER

Kuru cilt: Stresten kaynaklı aşırı kortizol nedeniyle cilt bariyeri etkilenir, ve transepidermal (cilt katmanları arası) su kaybına ve su tuma kapasitesinin düşmesine neden olur.

Önerilen ürünler: Rose Quartz Elixir, Rose Hyaluronic Serum, Gold Forest.

Kızarıklık ve İrritasyon: Stres, cildi daha kızarıklığa sürükleyen histamini(irritasyondan sorumlu hormon) serbest bırakabilir; uzun süreli ve ciddi stresler ciltte egzema ve roza hastalığına sebep olabilir veya tetikleyebilir.

Önerilen ürünler: Gold+B3 Elixir, Gold Forest.

Donuk Cilt: Stres cilt tonunda dengesizliklere ve donukluğa neden olabilir. Tabii ki yine kortizol nedeniyle! Cilt hücrelerinin yenilenmesi yavaşlar ve donuk, mat bir cilde neden olur.

Önerilen ürünler: Rose Quartz Elixir, Rose Hyaluronic Serum ve Perfection Serum.

Kırışıklık: Stres ve endişe cildimizde kendini ince çizgiler, kırışıklıklar olarak gösterebilir.

Önerilen ürünler: Hack the Time ve The Marble

 

Ve stresle başetmenin en iyi yolu derseniz..kendinize zaman ayırıp, doğayla içiçe olun derim…

İlgili Ürünler :